December 6, 2023

62 Diplomat 41 with India, Canada

AP isemeyen bir Yetkiliye daandırdığı haberde, kısa süre önce Financial Times’ın Vertiki Hındıstanın Kanada tuçinelers ınıştaki haberi ı.

Advertising

The government of India has increased the tension in the “Sih suikasti krizi” in Canada and asked Ottawa to withdraw 41 of its 62 diplomats.

AP isemeyen bir Yetkiliye daandırdığı haberde, kısa süre önce Financial Times’ın Vertiki Hındıstanın Kanada tuçinelers ınıştaki haberi ı.

The Ministry of Foreign Affairs of India has not yet commented on this matter.

gerginlik between İki ülke, aırılıkçı Sih lider Hardeep Singh Nijjarın ınınızın üinçççlçnıttaki gerginlic Arinin Ardintan Hizla Artmisti üinççlçnıttaki gerginlik üinççlçnıttaki gerginlik in Canada’nın Vancouver city.

Canada’s Prime Minister Justin Trudeau said in his speech in Parliament last month that the masked armed men of the Sih leader were killed by the armed men.

India accuses Canada of releasing the separatists, including Nijjar, terörizıntidıidıuidıuidıidıidılörizmle

After the attack, the statements made by the two countries led to diplomatic tensions between high-ranking diplomats. Artandan da Hindustan ulketegii canadalarv sub-Islemlerini Askia almisti. Faqat Canada is also very popular.

After these developments Son G20 Zirvesi’nde Karşılaşan Trudeau Ile Başbakan Narendra Modi “Soğuk” Bir Şeklerde El Sıkışmış Hemen Akabinde Ise Bu Sonbaharda Kanada’dan Plan Akabinde Ise Bu Sonbaharda Kanada’an India Plan. ptal edilmi.

See also  Dillinger Heavy Duty Panel for UK Flood Defenses