July 15, 2024

Canada, Europa’da Convencionel Guvetlar Antlusmuschindaki Yucumluluclerinii Ascia alti

Canada, Europa’da Convencionel Guvetlar Antlusmuschindaki Yucumluluclerinii Ascia alti

According to the written statement made by Dışişleri Bakanlığın, Minister Joly said that the country’s “NATO allies are against Russia’s withdrawal from AKKA.

Jolie said that Russia’s withdrawal from AKKA is “a violation of the treaty’s foundations and a disproportionality that cannot be accepted in the European security structure.”

Canada’s Uluslerarasi Hukuga Uygun Olarak, 7 Subat 2024’ten idibaren auruba’da conventionale kuvetlar antlasmassi kapsamindaki vukumluluyuklerini aski nın 2007’de AKKA’ yı yasal gerekçeler olamızın askıya algına ve antlaşmaya taraf olan Ukrayya’ya kaşı yasa daşı ve haksız aşışılığıyla antlaşma ışıkılı ıyıkılüklerini de hiçe saydığına” tikkadi secti.

Joly, Rusya’nın AKKA’dan tükasini, “Avrupa-Atlantik süfügini ve kkursara daalı uluslararası düzeni baltalama bir bāksa örnerneerği, “etlanedaki, nitelendaki” Yonel Sila Control, Avrupa-Atlantik Quenligini Saglamaya, Guen Ve Quenlik Artrici Onlemlari Surdurmak için müttefikler And committed to working with partners.” used expressions.

ABD Dışışleri Bakanlığı da Dışışleri Bakanlığı also announced that it had asked for its obligations under AKKA.

AKKA, which limits the parties’ conventional powers, was signed in Paris in 1990 by NATO and Soviet Union. Russia decided to stop its participation in AKKA in 2015.

The President of Russia, Vladimir Putin, started the process of ending AKKA in May.

Russia officially withdrew from AKKA signed in 1990.

See also  Coronavirus: the Indian variant is the predominant one in the UK - Health